Mechanická pračka pomůže až stovce tisíc lidí

Přibližná doba čtení: min.

17.06.2021 Martin Marek Společnost

Životní úroveň naší společnosti je na vysoké civilizační úrovni. Hustota infrastruktury, dostupnost služeb a technologická vyspělost, to vše nám zajišťuje relativně pohodlný životní standard. Na planetě však existuje stále mnoho míst, kde lidé žijí ve zcela jiných podmínkách. Mnohdy vzdálených od naší reality v řádu staletí. Například elektrická pračka. To je dnes pro nás zcela běžné. Můžeme si vybrat. Jednoduché typy, nebo plně automatické s různými vymoženostmi. V mnoha zemích je ovšem praní ve znamení namáhavé práce žen. Na březích vodních toků. Někdy jezer. Některé s tím stráví neuvěřitelných dvacet hodin denně. Neustálé máchání v chladné vodě jim většinou způsobí chronickou bolest rukou. Neopustí je do konce života. O ekologické zátěži či dětské práci nemluvě. Zní až neuvěřitelně, že téměř 70% světové populace prostě nemá přístup k nějakému typu pračky.

pracka_1x
Mechanická pračka Divya

Ovšem inovátorští nadšenci našli poměrně jednoduché řešení. Kombinuje v sobě využití dostupných materiálů společně s recyklací nepotřebných plastových barelů. Výsledkem je mechanická pračka. Ta vypere efektivněji, rychleji a s menší námahou. Nepotřebuje žádné napájení.

pracka_2
Inovátoři se svým projektem, vpravo Nav Sawhney, zakladatel projektu

Za projektem stojí organizace pod názvem „The Washing Machine Project“, s nímž je neodmyslitelně spojen její zakladatel, inženýr indického původu žijící ve Velké Británii – Nav Sawhney. Ta si dala za cíl zlepšení životní úrovně pro zhruba sto tisíc lidí napříč deseti státy. Jak? Výrobou a dodáním více než sedmi a půl tisíce praček na ruční pohon. Má dokonce svoje jméno – Divya. Produkci zajišťuje skupina dobrovolníků ve Velké Británii. Náklady na její výrobu dosahují částky o něco víc než padesát britských liber. Patří tedy do skupiny nízkonákladových projektů. Pro nás to může působit úsměvně, ale pro lidi z rizikových komunit, žijícím v bídě, je to světlo naděje. Pračka jim nepřinese jen méně dřiny. Přispěje k jejich zdraví. Mladým lidem dá příležitost ke vzdělání a tím ke zlepšení příjmové situace. Nadace v současné době vyrábí již druhou generaci, která umožňuje práci s menší námahou například pro tělesně znevýhodněné osoby.

pracka_3
Zkouška funkce hotového exempláře

Projekt může být úspěšný jen díky prostředkům, které získá nadace od dárců – sponzorů. Firem i jednotlivců. Jejich dary jsou tím nezbytným předpokladem, aby vytyčeného cíle bylo dosaženo. Je skvělé, že tato nezvyklá myšlenka zaujala dost lidí, aby se mohla začít realizovat. A již vznikají další nápady, jak využít inovativní myšlení k levným řešením, které však mohou pro některé lidi znamenat významnou pomoc.


S Navem jsem se setkal osobně na veletrhu Electronica 2022 v Mnichově

Chcete se dozvědět  o tomto netradičním projektu více ? Krátké video ZDE

pracka_4
Pračky připravené k expedici

Rozhodl jsem se zapojit drobnou částkou do podpory tohoto projektu. Věřím, že podpora takových nápadů má svůj význam pro rozvoj celé lidské společnosti. Navíc v tomto případě i malý dar je poměrně zásadní. Pokud jste se rozhodli přidat k této myšlence, pak právě pro Vás jsem připravil tento banner.

Inovativní myšlenku podporují též nadnárodní společnosti, jako například skupina RS Group. Proč tomu tak je naleznete v následujícím videu.

 pracka_yout_rs

Fotografie:

V článku byly využity fotografie zveřejněné organizací „The Washing Machine Project“ a Martina Marka

Odkazy:

https://thewashingmachineproject.org/


Tagy:

RS Components Společnost

Podobné články:

  • follow us in feedly