Ohlédnutí za vzpomínkou na 100 let ČS dělostřelectva
Přibližná doba čtení: min.
08.10.2017 Martin Marek Společnost
Na začátku září 2017 uplynulo 100 let od vzniku samostatného československého dělostřelectva. Proto byla společným úsilím Československé obce legionářské, Ministerstva obrany ČR, Armády České republiky a Rotou nazdar, uspořádána vzpomínková akce na tento významný okamžik. Místem jejího konání se stal ravelin č.14 pevnosti Josefov u Jaroměře. Vlastní akce se odehrála o víkendové sobotě třicátého září. Počasí přálo. Zveřejněný program byl atraktivní. Kdo z nadšenců našich ozbrojených sil by odolal.
Československé dělostřelectvo se zrodilo se na východní frontě v letech velké války. 5.9.1917 byl v rámci ČS vojska zřízen 1.čs. dělostřelecký oddíl. Dostal ruské kánony vz. 02 „trojpalcovky. Do té chvíle byli naši vojáci zcela závislí na podpoře dělostřelectva ruské armády. Příkladem může být známá bitva u Zborova. Zřízením vlastního oddílu se situace změnila. Vznikla tak tradice procházející celými dějinami obnovené státnosti našeho národa až do dnešních dní.
Trojpalcovka v muzeu v Helsinkách (2)
V meziválečném období byla republika významnou dělostřeleckou mocností ve svém regionu. Výrobní základna čerpala z historie. Vždyť děla z plzeňské Škodovky plula na lodích Rakousko-Uherského námořnictva. Další kusy z její produkce se daly najít například ve výzbroji Turecka. Dělostřelectvo republiky dostalo ovšem jen omezenou možnost bojovat na území svého státu. Nakonec bylo rozpuštěno okupanty. Veškerá výzbroj se stala jejich kořistí. Historie ovšem neskončila. Pokračovala v rámci ČS zahraničních vojsk na západní i východní frontě. A stále existuje, čehož jsou důkazem dělostřelecké útvary soudobé AČR.
ČS dělostřelectvo v boji s Maďary na jižním Slovensku 1919 (3)
Připomínková akce dostala do vínku opravdu krásné počasí. Určitým zpestřením se pro přijíždějící stal ukazatel k místu konání. Ten sice naváděl řidiče správným směrem, ovšem po necelých sto metrech od odbočení stála v cestě značka zákazu vjezdu. Tato situace hodně lidí překvapila. Začali se v poměrně krátké ulici zmateně otáčet a hledat parkování na přilehlém náměstíčku – můj případ. Následně se na místě objevila dvojice mladíků, snažících se značku zakrýt. Nepovedlo se jim to. V tomto případě organizace zaskřípala. Trochu zklamání přineslo také množství vystavené techniky. Jednalo se cca o devět kusů děl, pět vozidel a několik exemplářů pěchotních zbraní. AČR přivezla jen samohybnou houfnici Danu. V některých materiálech se vyskytovala informace o ukázce minometů, ty ovšem chyběly. Jeden by řekl, trochu málo na investici tří hodin v autě.
Pohled na prostředí ravelinu s technikou. (MM)
Na návštěvníky čekaly statické prohlídky zbraní s výkladem a dynamické ukázky se střelbou. Doprovodný program tvořily přednášky na téma struktury dělostřelectva v rámci ČS armádního sboru v SSSR, dělostřelecké útvary Československé Samostatné Obrněné Brigády a dělostřelecká výzbroj pohraničního opevnění. Kromě toho byl k dispozici stánek aktivních záloh AČR s ukázkou samopalu vz.58, útočné pušky Bren 805 a pistole ČZ. Dále si šlo prohlédnout pěchotní zbraně našich legionářů v Rusku, polní kuchyní a stanoviště pro řízení palby britských houfnic QF25-pounder Mk.II. Nejpřitažlivější částí programu byla právě střelecká ukázka.
Prvním překvapením se stala velmi povedená replika sedmiliberní houfnice vzor 1753 Lichtenstein, Aleše Prostředníka z Dobrušky. Do koncepce akce sice tématicky nezapadala, nicméně přinesla osvěžující zpestření. Dobově vystrojený majitel nejprve podal zasvěcený výklad. Pak se svým stejně oděným pomocníkem provedli odpálení houfnice. Fakt to byla šlupka. Nepřipravení pochybovači si nechránili sluch, za což jim bylo odměnou pískání v uších.
Sedmiliberka při zapalování doutnáku (MM) |
Výstřel historické repliky stál skutečně za to. (MM) |
Hned vedle stál kus legionářské „trojpalcovky" čili ruského kánonu vz. 02. Ten sice byl jen statickou ukázkou, nicméně svým významem patřil k zásadním exponátům. Navíc se chystá jeho funkčním replika. Zájemci si na místě mohli prohlédnout již dokončené části, jako štít s koly a fragmenty závěru. Další na seznamu byla plně funkční britská houfnice QF25-pounder Mk.II (ráže 87,6 mm). Právě takové měli ve výzbroji dělostřelci ČS samostatné obrněné brigády na západní frontě. Přesněji Dělostřelecký pluk 1. Kromě děla se přítomní nadšenci mohli seznámit s originálním granátem z pětadvacetiliberky, který se podařilo nalézt nedaleko přístavního města Dunquerke.
Pětadvacítka na otočné základně. Za ní ruská trojliberka. (MM) |
Ukázka nálezu originálního granátu. (MM) |
Smíšený česko-britský tým předvedl manipulaci s houfnicí, doprovázený samozřejmě patřičným výkladem. Především snadné otočení celé zbraně do požadovaného směru prakticky jedním dělostřelcem, vzbudilo zasloužený obdiv.
Čeští a britští dobrovolní dělostřelci. (MM) Vše korunovala rychlopalba, vedená přirozeně slepými nábojkami.
Výstřel z houfnice. (MM) |
Výhoz nábojnice po ráně. (MM) |
Britskou konstrukční školu zastupovala další zbraň používaná ČS dělostřelci v letech druhé světové války. Tentokrát se jednalo o protitankový kanón QF6-pounder (ráže 57 mm). Jeho příslušnost k ČSOB potvrzoval znak na štítu kanonu. Uživatelem byla rota doprovodných zbraní motorizovaného praporu. Jeho existenci připomněl i zaparkovaný Universal Carrier.
Šestiliberka se znakem ČSOB. (MM) |
Dělostřelci se slepými nábojkami a připravenou municí. (MM) |
Trojice dělostřelců předvedla rychlopalbu podobně jako z houfnice. Slepé nábojky plněné černým prachem začaly zanášet mechanismus zbraně této menší ráže. To se projevilo na horší manipulaci se závěrem v průběhu ukázky. Nicméně obsluha zvládla vše na jedničku.
Zbraně používané ČS vojáky na východní frontě zastupoval známý sovětský divizní kanón ZIS-3 76,2 mm. Skupina účinkujících v uniformách příslušníků ČS armádního sboru v SSSR předvedla další obdivuhodný výkon. ZISy pěkně chytili do „teplých“, odtlačili je na do palebného postavení a provedli zamaskování větvemi.
Ziska s nastoupenými vojáky. (MM) |
Scéna před nástupem do palebných pozic. (MM) |
Následovala simulace odražení útoku nepřátelských tanků. Jenže vojna není kojná a sem tam něco nejde, jak by jít mělo. Při ukázce se tak neplánovaně nastala situace, kdy „…ten krám prostě nefunguje…..“. Prostě nábojky měly slabší den. Místo palby dvou děl nakonec střílelo jen jedno.
Posledním kusem pro živou palbu se stal kořistní 2 cm Flak 38 německého původu v rukách českých povstalců v květnu 1945. Povstalci v civilním oděvu s helmami a dalšími doplňky nastoupili k ukázce. Ovšem místo očekávané rychlopalby si flak jen dvakrát škytnul a bylo. Obsluha se snažila uvézt dělo do činnosti, jenže štěstí nepřálo. Černý prach na slepou střelbu je prostě neřád. Zanáší funkční mechanismy. Nakonec to povstalci čestně vzdali.
Soudobou dělostřeleckou výzbroj AČR reprezentovala samohybná houfnic DANA neboli ShKH vz. 77. Skutečně velké vozidlo na tatrováckém podvozku bylo v obležení návštěvníků, především dětí. Prakticky všichni využili příležitost k vyšplhání se na maskovaný kolos a nahlédnout do jeho tajemných zákoutí.
DANA v obležení zájemců. (MM)
V jedné z vnitřních prostor pevnosti probíhala přednášková činnost. Kromě toho bylo možné využít dva stánky občerstvení. Trochu stranou zájmu stál jeden exemplář protiletadlového dvojčete 30 mm PLdKv. V jeho případě si zájemci mohli vyzkoušet ovládání či pohled skrz zaměřovač.
Akce se navzdory drobným nedostatkům povedla. Organizátorům je potřeba vyseknout poklonu za čas věnovaný přípravě i nasazení, bez něhož by připomínka postrádala šťávu. Díky!
Seznam techniky:
- Sedmiliberní houfnice vzor 1753 Lichtenstein – statická a střelecká ukázka.
- Ruský kanón 76,2 mm Vz.02 – statická ukázka.
- Britská houfnice QF25-pounder Mk.II – statická a střelecká ukázka.
- Britský protitankový kanón QF6-pounder – statická a střelecká ukázka.
- Sovětská ZIS-3 76,2 mm – statická a střelecká ukázka.
- 2 cm Flak 38 - statická a střelecká ukázka.
- ShKH vz. 77 – statická ukázka.
- 30 mm PLdKv – statická ukázka.
Fotografie a videoklipy:
*1 – ČSOL, http://www.csol.cz/domains/csol.cz/images/Kalendar/2017/2017-09-30_-_100_let_%C4%8Deskoslovensk%C3%A9ho_d%C4%9Blost%C5%99electva_-_Josefov.jpg
*2 - http://armor.kiev.ua/wiki/images/2/26/76_mm_m1902_sotamuseo_helsinki_1.jpg
*3 - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/%C4%8Cs._d%C4%9Blost%C5%99electvo_v_boji_s_Ma%C4%8Fary_na_ji%C5%BEn%C3%ADm_Slovensku_1919.jpg
*(MM) - Martin Marek
Tagy:
HistoriePodobné články:
- ČsOL uspořádala pro žáky ZŠ Štěnovice přednášku o legionářích 24.11.2023
- Štěnovice si připomněly sto deset let od narození letce Oldřicha Kestlera 21.03.2023
- Důvody pro zachování letiště Líně u Plzně 28.02.2023
- Proč vyhrála Daniela? 17.10.2022
- Chtějí se stát senátory 20.09.2022
- Kandiduji ve Štěnovicích za SNK-ED 18.09.2022
- Štenovický skandál s prohraným soudem 05.08.2022
- ZBOROV 105 let na jižním Plzeňsku 10.07.2022
- Předával jsem ceny mladým kybernetikům v Liberci 09.05.2022
- Navštívil jsem vernisáž výstavy operace ANTHROPOID 29.04.2022