Reportáž: Plzeň vzpomínala na Tomáše Garrigue Masaryka.

Přibližná doba čtení: min.

07.03.2020 Martin Marek Společnost

Kdyby T.G.Masaryk žil, oslavil by 7.března 2020 rovných sto sedmdesát let. U příležitosti tohoto výročí uspořádalo Město Plzeň ve spolupráci s Plzeňským krajem vzpomínkový akt na tuto významnou osobnost naší novodobé státnosti. Symbolicky se odehrál u památníku TGM, který stojí na stejnojmenném náměstí. A opět ve vší důstojnosti. Za účasti představitelů kraje, města, městských obvodů, parlamentu ČR a společenských organizací, z nichž můžeme jmenovat například plzeňskou jednotu Československé Obce Legionářské. Hudební kulisu zajistila již tradičně „Kapela pětatřicátého plzeňského pěšího pluku – FOLIGNO".

Masar_170_PM_1x

Hudebníci odvedli skvělý výkon.

V podobném tradičním duchu stáli u pomníku TGM praporečníci z řad Městské policie, České obce sokolské, Československé obce legionářské, organizace Junák – český skaut, z. s. a ČSBS.

Masar_170_PM_2x

Praporečníci u pomníku T.G.Masaryka.

Vlastní akt začal dle plánu v 16:30 za čerstvějšího březnového počasí. V úvodu přednesl svoji řeč hejtman plzeňského kraje pan Josef Bernard. Po něm se k mikrofonu postavil primátor Plzně pan Martin Baxa. Ten mezi přítomnými diváky poznal prvního primátora města, zvoleného po listopadu 1989 ve svobodných volbách, pana Zdeňka Mračka. Ten se navzdory požehnanému věku devadesáti let odhodlal vystoupit na pódium a přítomné veřejnosti sdělil svůj příběh spjatý s pomníkem TGM.

Masar_170_PM_3x

Politická reprezentace na krytém pódiu.

Účast občanstva byla navzdory významnému výročí poměrně slabá. Zhruba stovka diváků zastoupená především seniory, přičemž lidí ve středním věku či mládeže šlo dopočítat na prstech dvou rukou. U procházejících osob různých věkových kategorií nevyvolala akce prakticky žádný zájem. Stejně tak jsem postrádal zástupce některých patriotických stran a hnutí, které získaly mandát od voličů do krajského zastupitelstva. Je škoda, že taková příležitost pro demonstraci vlastenectví zůstává širší občanskou společností nevyužita.

Masar_170_PM_5x

Většinu účastníků tvořili senioři.

Masar_170_PM_4x

Diváci u Klatovské třídy.

Po skončení projevů došlo na pokládku květinových darů a věnců politickou reprezentací, zástupci armády, policie a dalších organizací.

Masar_170_PM_6x

Hejtman plzeňského kraje se svojí náměstkyní.

Masar_170_PM_7x

Příslušníci AČR vzdávají poctu.

Příznačně byla mezi nimi převaha spolků propojených s tradicí brannosti, jako ČSOL či Svazu letců ČR.

Masar_170_PM_8x

Zástupci ČSOL s květinovým darem.

Masar_170_PM_9x

Členové svazu letců.

Položením květinových darů a vzdáním pocty byl pietní akt zakončen. Je skvělou zprávou, že se stále najdou lidé, ochotní věnovat zhruba čtyřicet minut svého času vzpomínce na tak zásadní osobnost naší republikánské éry, jakou byl Tomáš Garrigue Masaryk.

Masar_170_PM_10x

Květinové dary po skončení pietní akce.

Tomáš Garrigue Masaryk se již za svého života dostal jako prezident na poštovní známky a stal se také předmětem ztvárnění na pamětních medailích. Tato tradice stále pokračuje. O některých titulech s námětem TGM jsme psali ZDE.

Fotografie:

Martin Marek

Odkazy:

http://www.kapela35.cz/

https://www.plzensky-kraj.cz/

https://www.plzen.eu/

http://www.csol.cz/  

 


Tagy:

ČSOL Historie Plzeňský kraj Prezident Společnost Tomáš Garrigue Masaryk

Podobné články:

  • follow us in feedly