Celokovový model MILLENNIUM FALCON
Přibližná doba čtení: min.
26.01.2021 Martin Marek Modelářství
Moje dcera ví, že jsem příležitostný modelář. Chtěla mi věnovat něco zajímavého, a tak jsem pod stromečkem našel stavebnici legendární kosmické lodě MILLENNIUM FALCON ze ságy Star Wars. Tím mě poměrně překvapila. Jednak stavím letadla nebo bojovou techniku. Navíc v drtivé většině se jedná o modely z plastu. Darovaná stavebnice je ovšem z oblasti sci-fi, někdo by mohl říct, že spíš fantasy. Kromě toho se nelepí. Jedná se o výlisky z kovové folie, jejichž spojení zajišťuje ohnutí připravených mini zámečků. Stavebnici vydala firma Fascinations z USA v rámci kolekce Metal Earth. Kromě uvedené kosmické lodi si lze pořídit ještě další čtyři podobné modely spojené s příběhem Star Wars. Sám výrobce označuje stavebnice za 3D modely, což bezezbytku splňují.
Na začátku jsem si připravil nezbytné nářadí. Jemnější štípačky. Obvykle je používám na elektroniku. Dvoje kleště na ohýbání. Pinzetu a pomocný materiál ve formě tužky a ořezávátka. Postavení nemělo být nic těžkého. Koneckonců model je určen pro věkovou kategorii 14+, což já splňuji bohatě. Navíc jsem si na světlo nad stolem naistaloval minikameru pro zdokumentování stavby.
Kamera instalovaná na stolní lampě
Po vybalení stavebnice z obalu jsem měl v ruce dvě planžety s díly a přehledný návod v anglickém jazyce. Součástky jsem shledal velmi kvalitně provedené. Obsahují četné detaily. Síla použitého materiálu naznačovala očekávaný kompromis mezi potřebnou tuhostí a technologickými možnostmi. Pustil jsem se do oddělování dílů. Šlo to velmi dobře.
Planžety s díly a návod |
Oddělování dílů |
Hned u prvního nastala drobná komplikace. Podobně jako u stavebnic z papíru bylo potřeba součástku kruhového tvaru ohnout, aby vytvořila prohnutý disk. Jenže kov, byť opravdu tenký, klade větší odpor. Po chvilkovém úsilí se mi přece jen podařilo potřebného tvaru dosáhnout a pomocí zámečků díl vytvarovat. Toto se opakovalo ještě několikrát. Díky rozměrům jsem například dost bojoval s parabolickou anténou. Naproti tomu díly s rovnými ohyby šly zpracovat opravdu dobře. Velmi pomohly zeslabené partie, určené k ohybu. Skutečnou výzvu představoval kokpit Falconu. Jednalo se o jednu součástku v celku, kterou bylo nutné vytvarovat hned několika způsoby. Nakonec jsem s notnou dávkou štěstí uspěl. Na řadu přišlo několik velmi drobných dílů. S nimi jsem strávil více času.
Některé části daly více práce |
Tvarování za pomoci nářadí |
Stavba pokračovala velmi pohodovým tempem. Před cílovou rovinkou jsem měl sestavený horní díl a spodní díl osadil stojánkem. Na něm se nachází copyright společnosti Lucasfilm ltd. Jako nepříliš povedený nápad vnímám integraci spodní střelecké věže do stojánku. Ta na rozdíl od té horní vypadá poněkud podivně. Následovala výroba postranních dokovacích uzlů. Jejich funkci jsem odhadl dobře. Měly celý model zpevnit.
Horní část je hotová, spodní čeká na kompletaci
Když jsem měl vše připraveno, čekalo mě finální spojení obou polovin. Tato operace se ukázala jako skutečná tiplačka, když jsem nejprve do spodní části musel nainstalovat úzké pásky jimiž model získal na plastičnosti. Bylo nutné je přesně vytvarovat. Navíc na sobě měly opravdu větší množství jemných zámečků. V závěru jsem si poradil i s tím. Došlo na osazení bočních dílů. A tím to celé skončilo.
Poloviny před konečným sestavením
Do práce jsem pustil v 11:00 dopoledne. S přestávkou na oběd a odpoledním odpočinkem jsem skončil v 17:00. Dobu práce odhaduji na 4 hodiny. Samotný model vypadá hezky. Povrch je kvalitně zpracovaný s velkým množstvím podrobností. Zde galerie snímků ze čtyř stran.
------------ +++ ------------
------------ +++ ------------
------------ +++ ------------
Ze stavby jsem připravil dynamické video. Více než čtyři hodiny natočeného materiálu včetně dodatečných obrazů jsem sestříhal do klipu o délce pod šest minut. Opatřil jsem ho též melodickou hudbou.
Fotografie:
Martin Marek © 2021
Odkazy:
Tagy:
Modeláři Modelářství Modely STAR WARSPodobné články:
- Navštívil jsem Zdickou padesátku 20.06.2023
- Navštívil jsem Kitfest 2022 01.03.2022
- Dřevěný model vrtulníku Mi-17 0810 05.09.2021
- Model bombardéru Vickers Wellington Mk.IC 27.12.2020
- Model stíhačky Messerschmitt z Bitvy o Británii 17.11.2020
- Model těžkého bombardéru Aero MB-200 27.03.2020
- Reportáž: PILSENKIT 2019 – modelářský závěr prázdnin 07.09.2019
- Plzeňští modeláři na náměstí Republiky v Plzni 09.05.2018
- Dioráma: „Říjen 1938 – triumf bez boje“ 11.10.2017
- Reportáž: PILSENKIT 2017 – trochu radosti, trochu zklamání 02.09.2017