Navštívil jsem Kitfest 2022
Přibližná doba čtení: min.
01.03.2022 Martin Marek Modelářství
Druhou únorovou sobotu jsem využil k návštěvě tradiční modelářské akce Kitfest ve Stodu na jižním Plzeňsku. Protože je rok 2022 má zcela logicky tento rok v názvu. Koná se v sále Kulturního domu Stod pod organizační taktovkou místního KPM. Během jednoho dne probíhají soutěže v několika kategoriích, přičemž hlasují návštěvníci. Akce se těší velké pozornosti. Návštěvnost dosahuje obvykle několika stovek osob. Tento ročník proběhl po jednoroční přestávce způsobené hygienickými omezeními.
Stodský sál zaplnily stoly s modely a návštěvníci Kitfest
Můj první dojem byl jako za starých času. Tím myslím před pandemii. Hučení stovek hlasů, lidové vstupné a skvělá nálada. Modely zaplnily zhruba tři čtvrtiny připravených stolů. Po obvodu sálu lákalo na své zboží několik prodejců. Skladba vystavených práci výrazněji nevybočila z trendu posledních let, kdy prim hrají modely věnované třetí říši. Letadla i pozemní technika. I když to nebylo tak markantní jako u jiných akcí tohoto typu. Mým hlavním zájmem bylo téma československé armády či jejího nástupce soudobé AČR. A bylo na co se dívat. Srdce našich fanoušků zcela jistě potěšila známa samohybná houfnice DANA (152 mm ShKH vz. 77), která ač vznikla na konci let sedmdesátých dvacátého století, stále slouží v dělostřeleckých útvarech AČR.
Nezaměnitelný vzhled naší Dany
Další kolová vozidla zastupovala například raketomet RM-70 GRAD a kontejnerový transportér na podvozku Tatry. První zmíněný prostředek již ve výzbroji AČR není, avšak stále je používám mnoha armádami světa.
Těmto relativně malým modelům svoji velikosti i zpracováním úspěšně sekundoval odpalovací systém taktické střely – 9K552 LUNA-M. Opět na kolech. Jen pro zajímavost dodejme, že tyto komplety používaly střely 9M21B s možností nést jaderné hlavice s ráží od 3 do 200 kilotun. ČSLA jich měla celkem deset.
Mezi protiletadlovými prostředky nemohly chybět známe tři prsty smrti, respektive 2K12 – KUB. A to hned ve dvou verzích. Jedna pamatující ČSLA, další již v kamufláži AČR.
Další protiletadlový prostředek představovalo postavení systému S-75. V Československu a následně v ČR se používaly verze S-75V, S-75M a S-75M3. Jejich hlavním úkolem bylo bránit Prahu, střední Čechy i státní hranici se SRN. Ačkoli její historie sahá až do padesátých let dvacátého století, dodnes se jedná o respektovanou zbraň.
Dioráma s protiletadlovou střelou v bojovém postavení
Těžkou dopravní techniku reprezentoval sovětský terénní automobil značky KRAZ, který uvezl až sedm tun užitečného nákladu. Za to si v letním období vzal 65 litrů nafty.
Těžký náklaďák sovětské produkce
Ovšem skutečně impozantním dojmem působil dozer DOK-M, respektive těžké ženijní vozidlo vybavené univerzální lopatou, navijákem a sněhovým nástavcem. Jeho primárním úkolem byly zemní práce. Po dovybavením zákopovým pluhem též jejich hloubení. Jinak mohl odklízet sníh, čistit terén, pomáhat s vyprošťováním a podobně. ČSLA ho do svých útvarů zaváděla od roku 1967.
Dozer DOK-M byl jedním z největších vozidel ČSLA
Pěkně provedený model tanku T-72 ho předvedl velmi neobvykle. Rozložený na tři části. Skvělý nápad a opravdu detailně odvedená práce, jaká zaujme snad každého.
Pozemní techniku našich vojáků zcela přirozeně doplnila letadla. Z proudové éry to byly MiG-15 a MiG-21 v různých měřítcích. K nejvýraznějším patřil bezesporu MiG-21 MF s otevřenou kabinou. Atraktivitu potrhly i sejmuté kryty.
Legendární jedenadvacítka v barevné kamufláži
Další zástupce bylo možné najít mezi vrtulníky, kdy k prohlídce zvala pěkně provedená dvojka (Mi-2) a dravá Mi-24 hned v několika kamuflážích, včetně té tygří.
Soudobý park vzdušných sil AČR představovala CASA C-295M společně se staršími Antonovy. Gripen, Alca případně Mi-17 k vidění nebyly, bohužel.
Svoji cestu na výstavní stoly si našly též dva kousky věnované ČS pohraničnímu opevnění, známé Řopíky. Jejich provedení bylo z mého pohledu poněkud bizarní, nicméně každý modelář vtělí do svého díla jemu vlastní představy. Je trochu škoda, že se nepředvedlo více modelů na toto téma.
Z techniky prvorepublikové branné moci zcela jistě zaujal hezky zpracovaný kánon proti útočné vozbě vz.37 s ocelovými koly na pneumatikách. Tato zbraň ráže 37 mm tvořila hlavní prostředek polních jednotek proti nepřátelským obrněncům v krizových letech 1938-39.
Vlastní útočnou vozbu představoval LT-35, ve své době páteřní tank ČS obrněných sil. Kromě předvádění veřejnosti si stačil zabojovat. Nejprve při střetech se sudetoněmeckými ordnery. V březnu 1939 proti Maďarům. Než ho stačil doplnit modernější LT-38, přišla okupace. Oba tanky se nakonec šířeji uplatnily v rukou jiných armád než té naší.
Nejpočetnější tank naší předmnichovské armády
Obdobně bychom mohli hovořit o trojici exemplářů obrněného automobilu OA vz. 23, který je známý spíše pod názvem Želva (tovární označení PA-II). Svým neobvyklým tvarem budil pozornost již v době vzniku. Ač měl relativně silnou výzbroj v podobě čtyř těžkých kulometů, pancéřování dosahovalo jen 5,5 mm, což jej činilo velmi zranitelným od těžší techniky. ČS branná moc je proto postupně odprodala policii a také do zahraničí. Možná to byl důvod, že žádný z vystavované trojice neměl tříbarevné maskování tak typické pro ČS vozidla.
Želvy v kamuflážích zahraničních uživatelů
Tím výčet techniky využívané českou případně československou armádou fakticky končí. Z bohatého parku prvorepublikového letectva nebylo k vidění prakticky nic. Další zajímavé modely zasahovaly do jiných oblastí. Například velmi zajímavé dioráma, představující záchranu pilota z havarované stíhačky MiG sahající do časů Velké Vlastenecké války.
Stejné období reprezentovaly modely bojové techniky především tanků. Různých měřítek. Různých stran. Jejich pestrost byla opravdu velká. Detailní zpracování dávalo vědět, kolik jeho stavitel strávil hodin nad svým dílem. Zároveň některé budily opravdový obdiv.
Několik tanků s detailním pohledem do útrob T-34
Tanková technika byla námětem modelů z let Velké Války, což nejsou až tak časté náměty pro naše modeláře. Opuštěný kus francouzského Renaultu FT-17 u německého zákopu umožňoval nahlédnout do interiéru tohoto otce moderních tanků. Obdobnou scenérii nabídlo dioráma s britským tankem Medium Mark A Whippet.
K modelům s opravdu úctyhodnými rozměry patřil německý Heinkel HE-111. Tento známý bombardér aerodynamických tvarů doprovodila na stole výbava leteckých pum a též protilodních torpéd. V roli torpédového bombardéru se HE-111 uplatnil v Arktidě při útocích na konvoje do SSSR. Proti lodím útočil také ve středomoří nebo například nad vlnami Černého moře.
Impozantní HE-111 zabíral téměř celý stůl
O něco menší, nicméně stejně impozantní byl stíhač amerického původu, Republic P-47 Thunderbolt. Návštěvník měl možnost se podívat na odkrytovanou pohonnou jednotku, zbraňové šachy a otevřenou kabinu.
Pé čtyřicet sedmička bylo prostě pořádný éro
Letadla československé produkce patřící mezi civilní typy představoval model práškovacího „Čmeláka“ respektive Let Z-37A. Notoricky známému typu sekundovla velmi povedený projekt ze skupiny „what if“, kombinace autobusu ČSAD s vrtulníkem, stojící na zastávce.
Ani tím výlet do světa fantasy neskončil. Nám fanouškům Jula Verna nemohl uniknout model ponorky s ploutvemi. Ano, přesně ta, která se snažila proniknout podmořským tunelem do skryté laguny ve filmu Karla Zemana „Vynález zkázy“, natočeném v roce 1958. Jako malý jsem to doslova hltal. Naopak dnešní mladé generaci jsou bližší armády bojových robotů. Na stole stodské výstavy se jich ocitlo hned celé hejno.
Zasloužený obdiv sklízel model trojstěžníku HMS Victory. Vlajková loď britské flotily ze slavné bitvy u Trafalgaru. Právě z jejího můstku vedl viceadmirál Horatio Nelson britské námořníky do bitvy. Stavba takového modelu zabrala jistě mnoho hodin.
HMS Victory se nedala mezi lodními modely přehlédnout
Některé modely byly ukázkou kreativity svého autora. K takovým patřil bezesporu pár rukou modelářových, pracujících na kitu stíhačky North American. Velmi povedené.
Co by byla modelářská výstava, pokud by si tam modeláři nemohli něco koupit. Sám jsem neodolal. Za chvíli mi v tašce skončily dva modely letadel, jeden kanón, a ještě speciální sada barev. Mezi stánky však jeden vynikal. Dva dobře naladění pánové nabízeli zájemcům konverzí sety pro techniku sovětského bloku, resp. ČSLA. Díky těmto setům lze běžně dostupné modely upravit na typy, které se ve výzbroji vyskytovaly, ale výrobci modelů je nenabízí. Na stole tam bylo též několik poměrně specifických kusů. Zde je potřeba dodat, že pořízení takové sady nebo modelu, je záležitostí poměrně nákladnou. Nicméně své fanoušky jistě má. O tom svědčí mimo jiné existence speciální skupiny na sociální síti Facebook, věnované právě technice ČSLA.
Stodský Kitfest 2022 se mi líbil. Další ročník určitě nevynechám. Organizátorům budu držet palce, aby jim plány nezmařila pandemie nebo válka. Za organizaci ročníku 2022 si zaslouží poděkování.
Fotografie:
Martin Marek © 2022
Odkazy:
- https://acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/delo/152-mm-samohybna-kanonova-houfnice-93164/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/RM-70
- https://acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/delo/protiletadlovy-raketovy-komplet-2k-12m-kub-m-89751/
- https://www.valka.cz/SOV-SA-75-Dvina-S-75-Desna-S-75M-Volchov-S-75M-Volha-kod-NATO-SA-2-Guideline-t631
- https://www.valka.cz/CZK-DOK-DOK-M-dozer-otocny-kolovy-t13738
- https://www.valka.cz/Medium-Mark-A-Whippet-t73108
- https://muzeumkarlazemana.cz/vynalez-zkazy/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/HMS_Victory
Tagy:
AČR ČS armáda Modeláři Modelářství ModelyPodobné články:
- Navštívil jsem Zdickou padesátku 20.06.2023
- Dřevěný model vrtulníku Mi-17 0810 05.09.2021
- Celokovový model MILLENNIUM FALCON 26.01.2021
- Model bombardéru Vickers Wellington Mk.IC 27.12.2020
- Model stíhačky Messerschmitt z Bitvy o Británii 17.11.2020
- Model těžkého bombardéru Aero MB-200 27.03.2020
- Reportáž: PILSENKIT 2019 – modelářský závěr prázdnin 07.09.2019
- Plzeňští modeláři na náměstí Republiky v Plzni 09.05.2018
- Dioráma: „Říjen 1938 – triumf bez boje“ 11.10.2017
- Reportáž: PILSENKIT 2017 – trochu radosti, trochu zklamání 02.09.2017